Zbrusu nový zákon – 18. 1. 2016

by centreforthefuture

Zveme vás do kina – v pondělí 18. 1. 2016 v 19:30 – Originální a hravá komedie oblíbeného režiséra Jaco van Dormaela Zbrusu Nový zákon. Bůh existuje. Žije v Bruselu.

A kromě syna Ježíše má ještě manželku a malou dceru, která nemůže vystát jeho zlomyslnost, a tak se rozhodne vzít věci do svých rukou. To je výchozí zápletka snímku, který bavil diváky na festivalu v Karlových Varech natolik, že se v jejich hlasování umístil na třetím místě. naprogramovat od Štědrého dne.

 

ZBRUSU NOVÝ ZÁKON
Belgie / Francie / Lucembursko, 2015, 115 min.
Režie: Jaco van Dormael

Bůh existuje. Žije v Bruselu. A je to pěkně nesnesitelný morous, který nosí ponožky do pantoflí a celé dny tráví vymýšlením absurdních zákonů a znepříjemňuje lidem život.

Je to trochu jiný příběh, protože tenhle Bůh má kromě syna Ježíše ještě manželku a malou dceru, která ho nemůže vystát a jednoho dne pošle na truc všem lidem na světě SMS s datem jejich smrti. Co se asi stane, když se někdo dozví, že mu do konce života zbývá měsíc, nebo naopak 62 let? V České republice velmi oblíbený Jaco van Dormael (Pan Nikdo) přichází s komedií postavenou na skvělém scénáři, která pracuje jak s poetickými a vizuálně uhrančivými pasážemi, tak chytrou situační komikou.

„Zbrusu Nový zákon nám přichystal jeden z největších zážitků na letošním Berlinale – a to jsme ani neviděli celý film, ale jen zhruba desetiminutovou ukázku. Během ní se ze sálu postupně začali vytrácet zástupci mezinárodních distributorů, kteří urychleně běželi film koupit. Do konce ukázky vydržela čekat jen hrstka. Za pár hodin se začala šířit – samozřejmě nadsazená – šeptanda o druhé Amélii z Montmartru. Tou dobou jsme už měli film také koupený a nezbývalo než několik měsíců čekat a doufat, že bude film jako celek opravdu tak dobře fungovat. Oddechnout jsme si mohli po karlovarském festivalu, kde snímek skončil třetí v diváckém hodnocení a vyvolal nadšené ohlasy: divákům přišel stejně jako nám chytrý, hravý, a hlavně hodně vtipný. Máme z něj radost, protože takhle povedená a originální komedie se nenarodí každý rok – ani v Belgii.“